Kuva: lainvalvontaviranomaiset Jehovan todistajien rakennuksen myrskyn jälkeen Petropavlovsk-Kamchatskissa marraskuussa 2016

Lainvalvontaviranomaisten toimet

Kolmas rikosasia uskosta Kamtšatkassa

Kamtšatkan alue

2. joulukuuta 2018 Petropavlovsk-Kamchatskissa yli 10 aseistetun lainvalvontaviranomaisen ryhmä naamioissa hyökkäsi paikallisen asukkaan kotiin, joka vastaanotti vieraita talossaan sinä päivänä. Kaikkien talossa olevien 13 henkilön epäiltiin lukeneen Raamattua yhdessä (virallisesti pitäneen "kollektiivisia uskonnollisia puheita ja jumalanpalveluksia", "jakaneen äärimmäistä kirjallisuutta", "rutiinikoulutuksen uskonnollisen yhdistyksen Jehovan todistajien postulaatteja", "katsoneen videoita kielletystä uskonnollisesta rakenteesta") ja vietiin kuulusteltavaksi tutkintaosastolle. Tuli tiedoksi, että 44-vuotiasta paikallista asukasta Sergei Ledeneviä vastaan aloitettiin rikosasia Venäjän federaation rikoslain 282.2 §: n 1 osan nojalla (äärijärjestön toiminnan järjestäminen), ja häneltä otettiin kirjallinen sitoumus olla lähtemättä.

Tämä on ainakin kolmas Kamtšatkassa aloitettu rikosasia uskosta kansalaisia vastaan, joiden epäillään tunnustavan Jehovan todistajien uskontoa.

Popovien tapaus Vilyuchinskissa (Kamtšatkan alue) aloitettiin 25. heinäkuuta 2018 282.2 artiklan 1 ja 1.1 kohdan nojalla (äärijärjestön toiminnan järjestäminen ja osallistuminen äärijärjestön toimintaan). 30. heinäkuuta 2018 kaupungissa tehtiin useita hakuja , Mihail ja Elena Popov pidätettiin. Myöhemmin pidättyvyyttä lievennettiin. Mihail vietti 11 päivää telkien takana, Jelena - 12 päivää telkien takana ja kotiarestissa. Tutkinta on kesken.

Bazhenovin puolisoiden ja muiden tapaus Yelizovossa (Kamtšatkan alue) aloitettiin 17. elokuuta 2018 Venäjän federaation rikoslain 282.2 §: n 1 osan nojalla (äärijärjestöjen toiminnan järjestäminen). 19. elokuuta 2018 kaupungissa tehtiin etsintöjä 4 asunnossa kansalaisista, joiden epäillään tunnustavan Jehovan todistajien uskonnon. Konstantin Bazhenov ja hänen vaimonsa Snezhana sekä 71-vuotias Vera Zolotova lähetettiin väliaikaiseen pidätyskeskukseen. 2 päivän eristysosaston jälkeen naiset vapautettiin. Myöhemmin Konstantin Bazhenov lähetettiin myös omasta tunnustuksestaan olemaan lähtemättä (hänet vapautettiin pidätyksestä tuomioistuimen muutoksenhakupäätöksellä), kun hän oli viettänyt 11 päivää palkkien takana.

Venäjän lainvalvontaviranomaiset erehtyvät virheellisesti kansalaisten yhteiseen uskontoon osallistumaan äärijärjestön toimintaan. Venäjän merkittävät julkisuuden henkilöt sekä Venäjän federaation presidentin alainen ihmisoikeusneuvosto ovat jo kiinnittäneet huomiota tähän ongelmaan. Uskovat vaativat täydellistä viattomuuttaan.

Ledenjovin tapaus Petropavlovsk-Kamtšatskiyssa

Tapauksen historia
“He likvidoivat oikeushenkilön, mutta he vainoavat yksilöä. Jos sairaala suljetaan, lääkäreitä ei tuomita lääkäreiksi.” Niinpä Kamtšatkan rauhanomainen uskova Sergei Ledenyov joutui selittämään ilmeisen tuomioistuimessa. Joulukuussa 2018 häntä vastaan aloitettiin rikosasia Venäjän federaation rikoslain 282.2 §: n 1 momentin nojalla. Tutkija syytti Ledenjovia ääriliikkeiden toiminnan järjestämisestä ja syytti “suunniteltua koulutusta uskonnollisen yhdistyksen Jehovan todistajien postulaatissa”. Alustavassa kuulemisessa tuomioistuin palautti asian syyttäjälle, mutta valvontaviranomainen vaati lopulta, että asia käsitellään oikeudessa. Petropavlovsk-Kamchatskin kaupunginoikeuden kuulemistilaisuuksissa, joita johti Natalia Lychkova, todistajat, uskonnollinen tutkija ja vastaaja itse korostivat toistuvasti Jehovan todistajien rauhallisuutta ja niiden yhteensopimattomuutta ääriliikkeiden kanssa. Syyttäjä vaati kuitenkin, että tuomioistuin vangitsee Ledenyovin 6 vuodeksi siirtokunnassa. Marraskuussa 2020 oikeus tuomitsi hänet 2 vuodeksi ehdolliseen vankeuteen. Muutoksenhakutuomioistuin vahvisti tuomion 19. tammikuuta 2021. Petropavlovsk-Kamtšatskin kaupunginoikeus poisti 19. elokuuta 2022 Sergein rikosrekisterin etuajassa.
Aikajana

Tapauksessa syytettyinä

Yhteenveto tapauksesta

Alue:
Kamtšatkan alue
Paikkakunta:
Petropavlovsk-Kamchatskiy
Epäillään:
Tutkinnan mukaan hän johti yhdessä muiden kanssa uskonnollisia toimituksia, joiden tulkitaan järjestävän äärijärjestön toimintaa (viitaten Venäjän korkeimman oikeuden päätökseen lakkauttaa kaikki 396 rekisteröityä Jehovan todistajien järjestöä)
Tapausnumero:
11802300002000157
Tutkinnan aloitus:
2. joulukuuta 2018
Käsittelyn vaihe:
Tuomio tuli voimaan
Tutkijataho:
Venäjän Kamtšatkan alueen tutkintakomitean tutkintaosaston tutkintaosasto
Venäjän rikoslain artikla:
282.2 (1)
Tuomioistuimen tapausnumero:
1-197/2020
Yhteisöjen ensimmäisen oikeusasteen tuomioistuin:
Петропавловск-Камчатский городской суд Камчатского края
Tuomari:
Лычкова Наталья Геннадьевна
Tapauksen historia